YENİ AİLE

Hollanda’ya Hoş Geldiniz

Çok kez özürlü bir çocukla yaşamanın ve onu yetiştirebilmenin nasıl bir duygu olduğu sorusuyla karşılaşıyorum. Böyle bir tecrübesi olmayan kişilerin bu duyguyu anlayabilmesi için şöyle anlatıyorum:
Çocuk sahibi olmayı düşünmek, İtalya’ya düşlenen seyahati planlamak gibidir. İtalya hakkında kitaplar satın alır ve şahane planlar yaparsınız. Kolesium, Michelangelo, Pisa kulesi ve Venedikteki gondollar…. İtalyanca konuşmaya bile başlarsınız. Herşey size çok heyecanlı gelir.
Büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla beklediğiniz gün gelir.
Bavullarınızı hazırlar ve yola çıkarsınız.
Saatler sonra uçağınız iner. Hostesiniz size ‘HOLLANDA’YA HOŞGELDİNİZ’ der.
‘HOLLANDA’ diye yarı hıçkırıkla bir ses çıkar ağzınızdan.
‘NE DEMEK İSTİYORSUN? BEN İTALYA’YA GİDECEĞİMİ SÖYLEMİŞTİM.’
‘BEN İTALYA’DA İNECEĞİM.’
‘HAYATIM BOYUNCA BEN İTALYA’YA SEYAHATİ DÜŞLEDİM.’
Fakat bir uçuş hatası yüzünden Hollanda’ya inildi ve burada kalmak zorundasınız.
Burada unutulmaması gereken şey geldiğiniz yerin korkunç ya da açlık ve hastalığın olduğu bir yer değil sadece ve sadece değişik bir yer olmasıdır.
Şimdi tekrar alışverişe çıkıp yeni kitaplar alıp, yeni bir dil öğrenmeli ve daha önce hiç karşılaşmadığın insanlarla karşılaşmalısın.
Dediğim gibi sadece değişik bir yer. İtalya’dan daha ağır giden bir temposu var ve daha az glamurlu. Ama bir süre sonra kendine gelip de etrafına baktığın zaman Hollanda’nın yeldeğirmenleri, laleleri olduğunu hatta Rembrant’ı olduğunu bile görürsün.
Ama tanıdığın herkes kendi İtalya seyahatleri ile öyle meşgullerdir ki onlar hep İtalya’ya olan şahane seyahatlerinden söz ederler.
Belki de ara sıra kendi kendine şöyle söylersin: ‘BEN DE ORAYA GİDECEKTİM. İTALYA’YA SEYAHATİ PLANLAMIŞTIM.’
Şu var ki İtalya’ya gidememiş olmak üzerinde bütün hayatını harcarsanız,
HOLLANDA’nın çok özel ve harika özelliklerini değerlendirip, keyfine varamazsınız.
OTİZMLE YENİ TANIŞTIYSANIZ...

Eğer çocuğunuza henüz yeni Otizm teşhisi koyulduysa,öncelikli olarak yalnız olmadığınızı bilin.Sizin şimdi yasadıklarınızı dünyanın her yerinde pek çok insan yaşadı,yaşıyor ve yaşayacak.

Zaman içinde, belki daha önce adını bile duymadığınız otizm konusunda çok şey öğreneceksiniz. Bu bilgileri size bazen bir doktor ya da eğitmen veya bu konuda yayınlanmış bazı yayınlar sağlayacaktır. Ama, sizin için en önemli bilgiler her zaman diğer otistik çocuk sahibi ailelerinden, yani sizin gibi otizm ile yaşayanlardan gelenler olacaktır.

Çocuğunuza otizm teşhisi konduğunda önce şok olacaksınız. Ne yapacağınızı,nereye gideceğinizi, bu sorunla nasıl baş edeceğinizi, kimlerle bu haberi paylaşıp paylaşmayacağınızı,nerelerde soruna çare arayacağınızı ,ne kadar zaman ve para gerektiğini düşüneceksiniz. Kabullenme aşamasına geldiğiniz andan itibaren çocuğunuza ve kendinize yardımcı olabileceksiniz. Çocuğunuzun otizm,down sendromu veya mentarl retardasyon teşhisine

rağmen onun sizin bir parçanız olduğunu, bunu tanının onun tercihi olmadığını unutmayın. Ona verebileceğiniz en iyi şey sevginiz ve sağlayacağınız eğitim olacaktır. Kabullendikten sonra konu ile ilgili bilgi edinin. Ancak bilgi edinirken doğru bilgiye ulaşmaya çalışın. Teknoloji çağının gereği olan internetten bilgileri süzerek almayı unutmayın. Doktorunuzun yönlendirmelerini dikkate alın. Kabullenme sürecinin ardından çocuğunuzun doğru eğitimi alması için gereken özeni gösterin.

NE YAPMALI?

1.Çocuğunuza otizm,down sendromu veya MR tanısı konduktan sonra önce hastaneden sağlık raporu alın.

2. İlçenizde bulunan RAM (RehberlikAraştırma Merkezi)’dan randevu alın. RAM’da çocuğunuz değerlendirme geçecek neleri yapıp neleri yapmadığı belirlenecektir.

3. RAM, değerlendirme sonucu çocuğunuzun alacağı eğitimle ilgili size bireysel eğitim,bireysel ve grup eğitimi,tam azamanlı kaynaştırma,yarı zamanlı kaynaştırma,OÇEM yönlendirmesi yapacaktır.

Ülkemizde eğitimler,genel olarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde seanslık bireysel ve grup eğitimi olarak,OÇEM, ve Özel Alt Sınıflarda tam gün eğitim olarak verilmektedir.Kurumumuzda ise tam gün eğitim verilmekte olup öğrencilerin ihtiyacına göre bireysel destek saatleri belirlenmektedir.

Çocuğunuz Nasıl Bir Eğitim Almalı?

Çocuğunuz ilk okul çağına geldiğinde onun nasıl bir eğitim alacağına karar verilmesi gerekir. Ülkemizde özel eğitme ihtiyacı olan çocuklar için kaynaştırma sınıfları,özel alt sınıflar ,OÇEM (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) ve Özel Özel Eğitim Okulları vardır. RAM’lar çocuğunuzun özelliğine göre yönlendirme yapmaktadırlar ancak siz de aşağıdaki sorulara cevap vererek çocuğunuzun nasıl bir eğitim alması gerektiğine karar verebilirsiniz.

1.Çocuğunuz konuşuyor mu? 

2.Akademik becerileri nasıl? Okuyabiliyor mu? Rakamları tanıyor mu? 

3.Kalabalık ortamlarda bulunabiliyor mu? Özellikle otizm tanısı olanlar sese karşı aşırı hassasiyet gösterdiklerinden sınıf ortamında zorlanabilirler.

4.Duyusal hassasiyeti var mı?

5.Dikkatini yoğunlaştırmakta zorlanıyor mu?

6. Daha önce  kreşe ve ana okuluna gitti mi? Gittiyse uyum sağlayabildi mi?

Çocuğunuz konuşabiliyor,akademik becerilerde akranlarına yakın özellikler gösterebiliyor,kalabalık ortamlarda bulunabiliyorsa  ve daha önce kreşe veya anaokuluna gittiyse kaynaştırma öğrencisi olmasını düşünebilirsiniz.

OTİZMLİ BİR ÇOCUĞUN BİLMENİZİ İSTEDİĞİ ON ŞEY

 

1.Ben bir çocuğum. Otizm özelliklerimden sadece biri, beni "otistik " diye etiketlemeyin.
2.Duyularım o kadar hassas ki sizin fark etmediğiniz koku, ses beni rahatsız eder ve bağırmaya ağlamaya başlayabilirim.
3.Yapamadıklarımla yapmadıklarımı ayırın. Bazı şeyleri istesem de yapamıyorum bana kızmayın.
4.Benimle konuşurken deyim, mecaz ,ifadeler kullanmayın. Resimlerle düşünüyorum ve acele etmek için  "İki ayağım bir pabuca girdi deyince" iki ayağının neden tek ayakkabıda olmadığını anlamıyorum.
5.Sizinle iletişim kurmaya çalışıyorum beni sadece kulağınızla değil , gözünüzle hatta tüm bedeninizle dinleyin, beni duyacaksınız o zaman
6.Resimlerle daha iyi anlıyorum. Bir şey öğretmek için resimleri kullanın.
7.Yapamadıklarımdan çok yapabildiklerime odaklanın. Ben de yapabildiğim bir sürü şey var.
8.Sosyal beceriler için bana yardım edin. Ne yapmam gerektiği ile ilgili ipuçları verin.
9.Anlamsız ağlıyorsam, bağırıyorsam, kendime zarar veriyorsam bunun sebebini bulmaya çalışın. Ben de böyle olmasını istemiyorum ama nasıl baş edebileceğimi bilmiyorum.
10.Beni KOŞULSUZ SEVİN.