İPUÇLARI

1.Çocuğunuza NE YAPMAYACAĞINI SÖYLEMEK YERİNE NE YAPACAĞINI SÖYLEYİN. Örneğin kamyonu fırlatan çocuğunuza “Fırlatma!” diye bağırmak yerine “Kamyon yerde sürmek içindir, atabileceğin bir oyuncak bulalım. Büyük topu mu küçük topu mu istersin?” deyin.

2. Cevabı evet/hayır olan sorulardan kaçının. “Acıktın mı?” yerine “Öğlen yemeğinde süt mü meyve suyu mu istersin? Yemek zamanı .” deyin.

3.Çocuğunuzun günlük rutinlerini eğitim fırsatlarına çevirin. Konuşup anlatarak çocuğunuzun ne yaptığını ve ne yapacağını öğretin. “ Yatmadan önce son bir öpücük!”

4.Çocuğunuzun problem davranışlarını ortadan kaldırmak için onu nelerin sakinleştirdiğini bulun.

5.Çocuğunuza “ ısırma,fırlatma,bağırma” gibi olumsuz davranışların yerine kendisini ifade edebilecek kelimeler öğretin.Örneğin oynamaktan sıkıldığı için oyuncağını fırlatacak çocuğunuza elindekini fırlatmasına izin vermeden “Sıkıldın”,söyle “sıkıldım” diyerek iletişim kurun.

6.Çocuğunuz problem davranış çıkardığında sakin olun. Çocuğunuzun çevresinin güvenli olduğundan ve kendisine zarar vermeyeceğinden emin olduktan sonra problem davranışı görmezden gelin.Problem davranış bittikten sonra hiçbir şey olmamış gibi davranın ve davranışla ilgili kesinlikle konuşmayın.

ÇOCUĞUNUZUN PROBLEM DAVRANIŞLARIYLA BAŞ ETMENİN YOLLARI

1. Çocuğunuzu Tanıyın

Çocuğunuzun özelliklerini bildiğinizde onunla daha az sorun yaşarsınız. Ne zaman uyku problemi yaşıyor? Karnı ağrıyınca nasıl davranıyor? Yiyecekler onu nasıl etkiliyor? Bunları gözlem yaparak belirlediğinizde onun kendisini anlatamadığı için çıkardığı problem davranışları en aza indirebilirsiniz.

 2.Beklentilerinizi  Değiştirin

Çocuğunuzu diğer çocuklarla karşılaştırmayın. Aynı tanıya sahip çocuklarla bile karşılaştırmayın çünkü her çocuk özeldir ve diğerine benzemez. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul ettiğinizde hayat çocuğunuz için de sizin için de daha kolay olacaktır.

3.Çevreyi Düzenleyin

Yaşadığınız yeri çocuğunuza göre düzenleyin. Özellikle öfke nöbetleri sırasında kendine veya  çevresine zarar vermeyecek şekilde ortam düzenlemeniz yararlı olacaktır.

4.Davranışın Sebebini Bulun

İstenmeyen davranış çocuğun kendisini korumak için ,durumdan uzaklaşmak için yada  ihtiyacını anlatamadığı için ortaya attığı koyduğu davranıştır. Çocuğun ihtiyacının ne olduğunu anlarsanız problem davranışın çıkmasına da engel olmuş olursunuz. Böylece hem siz hem de çocuğunuz yorulmaz,üzülmez ve zarar görmez.

5.Duyusal Hassasiyet

Çocuğunuz aşırı sesten,ışıktan ve kokudan rahatsız oluyorsa bu tür ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Alış veriş merkezleri sesin,ışığın ve insanın çok olduğu yerler olduğu için çocuğunuzu rahatsız eder. Gitmemek en kolay çözüm olsa da bu her zaman mümkün olmadığından kulaklık,güneş gözlüğü kullanmak rahatsızlığı azaltabilir.

6.Fiziksel Uyaran

Bazı çocuklar vücutlarında basınç hissetmek isterler. Onların bu isteğini sıkıca sarılarak,üzeri ne ağır bir yorgan koyarak ve battaniyeye sararak çözebilir,onu rahatlatarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

7.Çocuğunuzun Başarılarını Fark Edin

Gün içerisinde çocuğunuzun yaptığı her iyi şeyi not edin ve onunla yaşamanın güzel taraflarını bulun. Başardıklarını gördüğünüzde onunla daha iyi iletişim kurarak  daha az üzüleceksiniz.

8.Başkalarının Düşüncelerine Fazla Önem Vermeyin

 Çevrenizdekiler sizin yaşadıklarınızı yaşamıyor. Onların sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Siz normal bir çocuğa davranılması gerektiği şekilde çocuğunuza davranın zihinsel engel onun sahip olduğu özelliklerden sadece bir tanesi tamamı değil. Ömür boyu bu tanı ile yaşayacağınızı unutmayın.

9. Çocuğunuzla Keyif Alacağınız Anlar Oluşturun

Sıkıcı da olsa çocuğunuzun yapmayı sevdiği şeyleri birlikte yapın. Filmin aynı bölümünü defalarca seyretmek,aynı resimden onlarca kez çizmek birlikte yaptığınız keyifli anlara dönüştüğünde çocuğunuzla daha etkili zaman geçirebilirsiniz.