BEP

Özel Eğitimde Başarılı Olmanın 6 Adımı

Otizm tanılı öğrencilerin sayısının her geçen gün artması sınıflarda kaynaştırma öğrencisi sayısının da artmasına neden olmaktadır. Sınıf ortamında kaynaştırma öğrencilerinde başarı sağlamak için size altı adım öneriyoruz.

1.Adım: Kendinizi Eğitin

Otizm ve diğer zihinsel engeller konusunda kendinizi yetiştirin. Zihinsel engelli çocuğun özelliklerini öğrenin. Her ne kadar her çocuk farklı olsa da ortak özelliklerini bilmeniz özellikle problem davranışlarla baş etmenizi kolaylaştıracaktır.Başarılı olmanın ilk adımı öğrencinizin tanısı ve öğrencinizi nasıl etkilediğini öğrenmek olacaktır.

2.Adım: Ailelere Ulaşın

Aileler çocuklar hakkında bilgiye ulaşabileceğiniz en önemli kaynaktır.İkinci adımda ailelerle iş birliği yapmanız gerekmektedir. Çocuklarının özelliklerini en iyi onlar bilir. Özellikle problem davranışlar konusunda size yardımcı olurlar. Aileleri olumlu gelişmelerle ilgili olarak bilgilendirmeyi unutmayın. Ailelerle periyodik toplantılar yaparak öğrenciniz hakkında bilgi alış verişinde bulunun.

3.Adım: Sınıfınızı Hazırlayın

Sınıf ortamında fazla değişiklik yapamayacak olsanız bile kaynaştırma öğrencinizin sınıfın düzenini bozmadan eğitim alması için değişiklikler yapabilirsiniz. Kaynaştırma öğrencilerini daha rahat kontrol edebilecek şekilde ön sıralarda oturmasını sağlayabilirsiniz.

4.Adım: Sınıf Arkadaşlarını Eğitin

Kaynaştırma öğrencisinin sınıfla kaynaşabilmesi için sınıfınızdaki diğer öğrencileri konu ile ilgili bilgilendirmeli ve iletişim kurulmasını sağlamalısınız. Araştırmalar çocuklara zihinsel engellilikle ilgili bilgi verildiğinde akranlarını daha kolay kabul ettiklerini göstermektedir. Fırsat eğitimleriyle öğrencilerin bilgilendirilmesi sağlanmalıdır. Farklılıklara odaklanmak yerine ortak noktalar ön plana çıkarılmalı, birlikte olabilecekleri ortamlar oluşturulmalıdır.

5.Adım: Bireyselleştirilmiş Eğitim Planını Uygulamak İçin İşbirliği Yapın

Kaynaştırma öğrencisi için uygulanması gereken BEP ‘i hazırlarken aile ,rehber öğretmen ve diğer öğretmenlerle işbirliği yapın. Çocuğun öncelikli ihtiyaçlarını belirleyerek beceri analizlerini yapın. Bir yıllık uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi belirleyin. Üçer aylık periyotlarda kendinizi ve öğrencinizi değerlendirin. Sıkıntı yaşadığınız durumlarda rehber öğretmenden ve aileden destek isteyin.

6.Adım: Davranış Problemleriyle Baş Etmeyi Öğrenin

Özellikle otizm tanılı çocuklarda kendilerini ifade edememelerinden kaynaklı problem davranışlar görülür.Problem davranışlar öfke nöbetleri, sınıftan kaçma, kendine zarar verme şeklinde olabilir. Bu davranışların sebeplerinin ne olduğunu gözlemleyerek ve aileyle konuşarak bulabilirsiniz. Problem davranışları ortadan kaldırmanın en etkili yolu yanlış davranış yerine doğru davranışı yerleştirebilmektir. (Davranış Kontrolü)