logo
+90 (312) 229 72 00

Neden Beyaz Koza?

Saflığı , temizliği, masumiyeti, asaleti , istikrarı ve devamlılığı simgeleyen ; insana huzur ve güven veren , ışık tayfının tüm dalga boylarını yansıtan renk :BEYAZ
Minik bir tırtılın kendi çevresine ördüğü kozadan çıkabilmesi için güçlü kanatlarının olması gerekir. Tırtıl kanatları güçlenmeden kozadan çıkarılırsa uçamaz, tırtılın güzel bir kelebek olabilmesi için onun kozadan kendi gücüyle çıkması gerekir. Kozanın içinde kendi başına verdiği mücadeleyi dışardan sabırla gözlemlemek hiç de kolay değildir: KOZA
“Yapabilmem için bana yardım et.” Montessori metodunun birincil ilkesidir ve Beyaz Koza’ nın eğitime yaklaşımında etkisi büyüktür.
Hayatta her çocuğa yer vardır , beyazın tüm renkleri kapsadığı gibi her çocuğu tanısından bağımsız olarak sevgiyle kucaklarız. Beyazın masumiyeti çocuklarımıza ,simgelediği asalet kurumsal yaklaşımımıza  yansır. Çocuklarımızın başaracağına güvendiğimiz kadar, bize canlarını emanet eden ailelerin de bize güvendiğini biliriz. Bu güvene layık olmak için devamlı çalışır, gelişir kendimize ulaşacağımız yeni hedefler koyarız. Mükemmeli yakalamak için çıktığımız yolun bir maraton olduğunun bilince önümüzde ne kadar yolun kaldığına değil geride ne kadar yol bıraktığımıza odaklanarak çocuklarımızın yapabildiklerinin üzerine yeni beceriler ekleyerek kendi kanatlarıyla uçabilen minik kelebekler olmasını hedeflemekteyiz. Bunun için de ilmek ilmek dokudukları kozadan en fazla beceriyle çıkmaları için onları desteklemekteyiz.

 

1. Olabildiğince erken başlamalı: Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda eğitim 18.aydan itibaren her çocuk için düzenlenir.

2. Yoğun olmalı (en az 20 saat): Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda eğitim hafta içi her gün 6 saat, toplamda 30 saattir.

3. Gerektiği kadar birebir eğitime yer verilmelidir: Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda çocuğun ihtiyacı kadar bireysel eğitim verilir.

4. Kesintisiz olmalı: Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda dileyen veliler için hafta sonu da eğitim devam etmektedir.

5. Özel müfredat kullanılmalı: Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda MEB müfredatının yanı sıra ABA yöntemine uygun hazırlanmış ABBLS-R müfredatı takip edilir.

6. Çocuğun bireysel özellikleri dikkate alınmalı: Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda her çocuğun öğrenim sistemi, kas gelişimi, aile yapısı dikkate alınarak program hazırlanır.

7. Sistematik olmalı:

– Her beceri küçük parçalara bölünmeli Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda Ayrık Denemelerle Öğretim ve tersine Zincirleme en çok kullanılan metodlardır.

– Her beceri teker teker ve tekrar tekrar öğretilmeli Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda gün boyu öğrenilen her beceri farklı öğretmen ve ortamlarda tekrar edilir,bilginin kalıcılığı ve genellenmesi hedeflenir.

– Öğretilen parçaların birleştirilmesi için düzenlemeler yapılmalı Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda öğrenilen becerilerin başka becerilerle birleştirdiği multidisipliner bir yaklaşım uygulanır.

– Edinilen becerilerin genellemesi için ek öğretimler yapılmalı Beyaz Koza Özel Eğitim Okulu’nda sosyal faaliyetler ve mutfak atölyesi çalışmalarıyla özellikle günlük yaşam ve öz bakım becerilerinin genellenmesi hedeflenir.

KAYNAK: Prof.Dr. Gönül Kırcaali İftar,Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar ve Eğitimleri, Vize Yayınları,Ankara 2017

 

İletişim Bilgilerimiz
  • Karşıyaka Mh. 727. Sk. No: 34
  • Gölbaşı / Ankara
  • +90 (312) 229 72 00
  • beyazkoza06@gmail.com