logo
+90 (312) 229 72 00

Beyaz Koza’da Bir Gün

 

Kocaman bir gülümseme ile başlar miniklerin Beyaz Koza’ya yolculuğu. Ailelerinden emanetleri teslim alırken servis rehberi , kocaman bir gülümsemeyle “Günaydın “ derken “yeni umutlara günaydın” der. Her kelebek aynı koltuğa oturur, kemerini takar ve ilk günden itibaren serviste ayağa kalkmayacakları,  kemerlerini açmayacakları öğretilir onlara. Eğitim serviste başlar ve gün boyu devam eder, yol boyu kurallar tekrar edilir. Her alınan öğrenci aynı heyecanla karşılanır, servisi selamlaması sağlanır. Ya eliyle ya diliyle…

Sabah uyku ile uyanıklık arasında , okulun sokağına dönünce şoför amca minikler kıpırdanmaya başlar, uyuyanlar da kemer sesleriyle uyanırlar. Çantasını alarak iner servisten ister küçük ister büyük olsun. Çanta taşımak bir sorumluluktur hepsi için. Kapıda öğretmenleri tarafından karşılanırlar. Selamlaşırlar doğruca sınıflarının yanındaki askılara gider, kendilerine ait askıya montlarını asar, ayakkabılarını değiştirirler. Tuvaletten sonra ellerini yıkayıp sınıflarına geçerken tatlı bir telaş olur koridorda. Kimi saçını gösterir, kimi yeni alınan kıyafetini. Yarım saatte bir çalan saatle kelebekler zamanın geçtiğini, yeni bir öğretmenin sınıfa gireceğini, etkinliğin değiştiğini bilirler. Kelebekler bilişsel düzeylerine göre ayrılmış sınıflarında grup içi bireysel derslerle grup yönergelerini takip etmeyi öğrenirler. Böylece normal gelişim gösteren akranlarıyla olacakları okula hazırlanırlar. Okul öncesi grup yoğun bir eğitim alır ki kaynaştırmaya gidebilsinler. Okul öncesi grup henüz tanı almış, erken ve yoğun eğitim fırsatı yakalayan minik tırtıllar. Ördükleri kozadan muhteşem kelebekler olarak çıkacaklar ve istedikleri anaokuluna konacaklar.

Türkçe – matematik – hayat bilgisi – beden eğitimi  – resim ilkokul öğrencilerimizin dersleri. Onları da okuma yazma öğrendikten , matematik becerilerini geliştirdikten sonra mezun edeceğiz. Kimi kaynaştırmaya gidecek kimi de güvenli bir ortam diye mezun olana kadar devam edecek.

Vee 12.30’ da çalan zil ile sıraya giren kelebekler ellerini yıkayıp, yemekhaneye giderler.. Kendi başına yiyebilenler yemeklerini yerken, yiyemeyenlere bağımsız bir şekilde yiyebilene kadar  yardım edilir. Bazen bir kelebek diğerine yemek yedirir. Doğal ortamda öz bakım becerilerini kazanarak daha bağımsız olmaları sağlanır ve yapabilmeleri için yardım edilir.  Hava soğuksa ya da yağmur varsa minikler içerde zaman geçirir. Güneşliyse öğle tatilinde bahçede koşar, hayvanları kovalar, parkta sallanır, kayar; trambolinde zıplar, bisiklete biner ve kimi çimde oturur, kimi çardakta öğretmeniyle sohbet eder ve teneffüs biter sınıflarına giderler.

Etkinliklerle beceri kazanır, üstünü kirletir, minik elleriyle kile şekil vermeye çalışırken, ya da paten yaparken çamura girince. Her an öğrenmek için bir fırsattır Beyaz Koza’ da masa başında değil okulun her yerinde öğrenmek mümkündür. Tavuğun çıkardığı sesten, bostan da yetişen domatesi toplamaya kadar, bazen ağaçtan koparılan kayısı ile tane kavramı çalışılır bazen dalından koparılan biberle yeşil renk.

Beden eğitimi derslerinde duyularına hitap ederken, yönerge takip ederler. Bisiklete binmek, paten yapmak  , cimnastik , parkur çalışmaları ,at binme derslerin olmazsa olmazlarıdır. Beyaz Koza’da her çocuk paten yapar, duyusal ihtiyaçlarına göre aktivitelere katılır.

Zaman su gibi akıp geçer ve 15.30’da meyve saatinde her kelebek beslenmesindeki meyvesini yerken hem alıcı dil hem de ifade edici dillerini geliştirir. Ellerini yıkar, tuvalete gider, ayakkabılarını değiştirir ve eve gitmek için servise binerler.

Her akşam buruk bir vedadır, ertesi gün geleceklerini bilsek de. Bir gün daha biterken bitmeyen tek şey geleceğe dair beslediğimiz ümit ve inançtır.

Sonraki

İletişim Bilgilerimiz
  • Karşıyaka Mh. 727. Sk. No: 34
  • Gölbaşı / Ankara
  • +90 (312) 229 72 00
  • beyazkoza06@gmail.com